Translate

czwartek, 21 marca 2013

Fachowiec : kosmetyczka czy kosmetolog?

Wchodząc do gabinetu kosmetycznego nieliczne grono klientów zwraca uwagę na wykształcenie osoby, która ma wykonywać zabieg. Często słyszę bardzo krzywdzące opinie, które stawiają na równi te dwa zawody. Większości wydaje się, że nie ma żadnych różnic w wykształceniu ze względu na to, że kosmetologia to stosunkowo świeża dziedzina nauki. Sama miałam nawet taką dość niemiłą przygodę z klientką, która domagała się manicuru, którego osobiście nie wykonuję. Klientka zaskoczona zapytała "to co z Pani za kosmetyczka?". No właśnie żadna :) Strasznie mnie irytują takie wypowiedzi, a najgorzej było na studiach.... Moje rówieśniczki dumne ze swoich poważnych kierunków miały przyjemność kpienia sobie z mojego wyboru studiów. A dlaczego? Bo kierunek kosmetologa kojarzył się przede wszystkim z malowaniem i szlifowaniem paznokci..." po co więc w ogóle takie studia - mówiły - zrób sobie kurs". Miło było za to obserwować ich zdziwienie kiedy mówiłam jakie mam przedmioty i czego tak naprawdę dotyczy kierunek.
Jaka jest więc różnica? Kosmetyczką można zostać po odbyciu kursu lub skończeniu policealnej szkoły (2 - letniej). Natomiast tytuł kosmetologa uzyskuje się po zdobyciu licencjata po 3 latach, gdzie można po kolejnych 2 latach wskoczyć na magistra. Zakres nauczania między tymi dwoma dziedzinami dzieli wielka przepaść, co najmniej 2/3 kosmetyczek nie potrafi nawet powiedzieć z ilu, i z jakich warstw składa się naskórek... Nie wspominając o tym, że często źle dobierają aktywne składniki do zabiegu ( bo nie wiedzą jakie mogą mieć działanie przy danej skórze) i robią więcej szkody niż pożytku. Nie mówię tu o Paniach, które ukończyły dwuletnie studium, ale o kursantkach, które po 6 miesięcznym czy nawet krótszym kursie zjadły wszystkie rozumy :) Skoro jesteśmy już przy studium - to Paniom kosmetyczkom  po tej szkole należy się ukłon, ponieważ mimo tego, że nie posiadają tak obszernej wiedzy teoretycznej jak  kosmetolodzy - to niejednokrotnie manualnie są bardziej fachowe - wynika to z tego, że na studium liczba zajęć praktycznych przewyższa zajęcia teoretyczne, a na kosmetologii na odwrót. Nie znaczy to jednak, że osoba z tytułem kosmetologa nigdy nie zrobi tak dokładnego oczyszczania twarzy jak kosmetyczka - kształci się to w czasie odbywania praktyk zawodowych, chęci i zapałowi do pracy. 

Posłużę się teraz cytatem z wikipedii odnośnie kosmetologii:

"Kosmetologia, kosmetyka lekarska – dział dermatologii zajmujący się leczeniem i pielęgnowaniem skóry dotkniętej chorobą lub defektem (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci. Kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną."

Mylenie tych, dwóch zawodów bierze się również stąd, że prawnie nie są one jeszcze rozdzielone. Tzn. nie ma określenia które zabiegi może wykonywać kosmetyczka, a które kosmetolog. Ustawa odnośnie takiego podziału od kilku lat jest przygotowywana ale kiedy wejdzie w życie - nie wiadomo.  Po wejściu ustawy w życie ( tak wyczytałam w gazecie prawnej w 2012 roku) podział obowiązków będzie wyglądał tak, że kosmetolog będzie zleceniodawcą zabiegu - kosmetyczka wykonawcą, przy zastrzeżeniu, że użycie specjalistycznego sprzętu będzie dostępne tylko dla kosmetologa. O ile nic się nie zmieni będzie wyglądało to tak, że pacjent po wejściu do gabinetu ma konsultacje z kosmetologiem - który ustala kroki mające poprawić stan skóry, jeśli jest to np, seria oczyszczania i złuszczania z kwasem migdałowym będzie mogła to wykonywać kosmetyczka. Jeśli skóra będzie wymagała zabiegów fotoodmładzania - będzie to wykonywał kosmetolog. Można to porównać mniej więcej do pracy lekarza i pielęgniarki - ale nie jest to porównanie, którego należy się kurczowo trzymać :) I co w takim wypadku z dermatologiem? Dermatolog tak jak dotychczas będzie się zajmował leczeniem skóry i przydatków. 


4 komentarze:

  1. 7. MEBLE KOSMETYCZNE - zawsze jak idę w nowe miejsce rozglądam się i oceniam otoczenie. Owszem pierwsze wrażenie jest ważne ale jakość mebli kosmetycznych ma większe znaczenie. Moja pani Anetka z salonu beuty&botoks korzysta z najnowszych produktów. Zobacz produkty z jakich korzysta!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tu też zależy na jakie problemy, po jakie porady się udajecie

    OdpowiedzUsuń
  3. 21 year-old Physical Therapy Assistant Luce D'Adamo, hailing from Earlton enjoys watching movies like "Snows of Kilimanjaro, The (Neiges du Kilimandjaro, Les)" and Skiing. Took a trip to Primeval Beech Forests of the Carpathians and drives a Ferrari 400 Superamerica. zobacz te witryne

    OdpowiedzUsuń
  4. W takim salonie ważni są specjaliści, a do tego odpowiedni i profesjonalny sprzęt i całe wyposażenie. Trochę tego wszystkiego potrzeba.

    OdpowiedzUsuń